Následující jednoduché rady vám mohou pomoci shodit nějaké to kilo. Je to známá historka – nejprve se snažíte jíst zdravě a počítáte každou kalorii a pak se přistihnete, jak jíte ke snídani nezdravý koláček. Existuje způsob jak změnit svůj přístup (každodenní rutinu), pro začátek v jedné nebo dvou věcech, které zajistí zdravější životní styl.

shutterstock_295261415

Jídlo v restauracích

Pokud jste zvyklí stravovat se v restauracích nebo v závodní jídelně v práci, stačí pro začátek množství těchto jídel snížit na dvě až tři jídla týdně. Zbytek si uvařte doma do krabičky, nebo zvolte jídla, jako jsou saláty s kuřecím masem místo nezdravých a tučných omáček. Už jen touto radou se vám podaří snížit kalorický příjem z potravy o dost velkou hodnotu.

Nekupujte si sladkosti a slaná pokušení

Je to jednoduché – pokud doma nebudete nic takového mít, nebudete to ani jíst. A už vůbec si takové věci nedávejte do misky k televizi. Divili byste se, kolik toho zvládnete spořádat v průběhu jednoho filmu!

Jezte minimálně 300 kalorií na snídani

Množství kalorií samozřejmě záleží na vaší váze – podle internetových ukazatelů si můžete spočítat, jaký je váš bazální metabolismus (tj. kolik kalorií denně spotřebujete, aniž byste vyvíjeli nějakou aktivitu) a 25 % hodnoty bazálního metabolismu by mělo připadnout na snídani. Na snídani zvolte mix bílkovin a celozrnných výrobků, které zajistí, že brzo po snídani nebudete mít hlad.

Cvičte, když máte čas

Kdykoli budete mít chviličku času – třeba jen pět minut – zkuste cvičit. Stačí jednoduché cviky, protahování, dřepy atd. Cvičte v průběhu celého dne, ráno před snídaní, když máte ještě nějaký čas do odjezdu do práce, v průběhu pracovní pauzy, když je v televizi reklama, nebo si tancujte při mytí nádobí nebo žehlení. Tímto se dá spálit několik kalorií denně.

Skončete se zlozvyky

Pokud se chcete cítit zdravě, začněte cvičit. To vás motivuje k tomu, že nebudete mít chuť zapálit si cigaretu nebo si dokonce dát večer skleničku.

Proveďte čistku kuchyně

Vyhoďte z lednice a špíže vše nezdravé. Nahraďte je zdravými variantami a napříště kupujte jen ty zdravé varianty jídel. To, že jídlo bez milosti vyhodíte, vás bude motivovat k tomu, že už si ho příště nekoupíte.

Zapomeňte na šťastné hodinky

V některých restauracích je zvykem zavádět šťastné hodinky – zejména na nápoje, jako je CocaCola, kdy ji dostanete v rámci menu k jídlu zdarma a další podobné akce. Pokud je to pro vás příliš těžké tomu odolat, prostě se takovým podnikům vyhněte.

Zvolte si svou hudbu

Pokud se rozhodnete začít chodit do posilovny nebo běhat, natáhněte si do svého iPodu oblíbenou hudbu. Dobré je zvolit energetickou hudbu, která vás podpoří v rychlé činnosti.

Staňte se vegetariány

Ne, neděste se, nebudu vás nabádat k tomu, abyste vyřadili maso ze svého jídelníčku napořád. Staňte se vegetariány jen tak na tři dny v týdnu – místo masitých tučných pokrmů zvolte zeleninové verze jídel, například kapustové karbanátky místo klasických karbanátků z mletého masa. Když je navíc upečete místo smažení, jste zase o krok blíže hubenější postavě.

Zhubněte do oblíbených džínsů

Pokud máte oblíbené džíny, které byste zase chtěli začít nosit, použijte je jako svou motivaci ke cvičení. Pokud je nemáte, stačí si koupit nové pěkné a třeba trošku dražší džíny – ale o číslo menší – a zkuste zhubnout do nich. Toto je něco jako efekt s váhou – nebudete se vážit každý den, ale třeba jen jednou za měsíc až nakonec dosáhnete své vysněné váhy. S džínami budete mít ještě o motivaci navíc!

Zmenšete porce

Když už se nedokážete vzdát tučných jídel, dejte si je jen jednou za čas – a to ještě v poloviční porci. Nemusíte sníst celý talíř na posezení. Pokud máte problémy se zbytky jídla, které po sobě zanecháváte, tak si prostě objednejte dětskou porci.

Postupte na další úroveň

Pokud již navštěvujete nějaký sportovní kurz – jógu, zumbu – nebojte se přihlásit se do pokročilejších kurzů. Pravdou totiž je, že úroveň pro začátečníky vás nebude bavit napořád, je potřeba cviky obměňovat za náročnější. K tomu ty různé úrovně kurzů přece jsou! Nepodceňujte se!

Choďte ven se psem

Pokud máte psího mazlíčka, jsou procházky hned o něco zábavnější. A pokud je nečas, nadšení vašeho psa vám vše vynahradí!