I několik hodin denně proseděných u počítače? Zní to trochu děsivě, ale bohužel je to každodenní chléb pro většinu z nás. Stěžujeme si pak nejen na unavené oči, ale především na bolavá záda nebo krční páteř. Jak těmto problémům předcházet a když už nás potkají, jak s nimi zatočit?

Základem je pevný střed těla

Snad každý z nás už někdy slyšel o posilování tzv. „core“. Jedná se o posílení hlubokých svalů, které nám pomáhají mimo jiné například ke správnému držení těla. Jenže jak tyto hluboké svaly v oblasti břicha a zad posílit?

Řešením jsou balanční pomůcky

Balanční pomůcky jsou výborným pomocníkem pro zpevnění svalů kolem páteře, posílení kloubů, pomáhají při tréninku rovnováhy a zlepšují spolupráci nervového a svalového systému. Při cvičení se zapojují i ty svaly, o jejichž existenci jsme neměli ani tušení.

Den po cvičení už o jejich existenci ale pochybovat rozhodně nebudeme – budou se nám totiž připomínat celý den.

Kterou balanční pomůcku vybrat?

Balančních pomůcek je celá řada. Mezi ty základní patří bosu, gymnastické míče, balanční desky nebo balanční polštáře. Právě balanční masážní polštáře jsou skvělými pomocníky, které můžete brát dokonce s sebou do kanceláře a svým zádům tak ulevovat prakticky celý den.

Mezi náročnější balanční pomůcky patří balanční podložka bosu. Na té lze dát svému tělu pořádně zabrat a následně si užít i zaslouženou chvilku relaxace. Pokud si chcete zvýšit hladinu adrenalinu, sáhněte po balanční desce. Na té se kromě tréninku rovnováhy dají dělat i nejrůznější triky. To chce ale trochu odvahy a především hodně cviku.

Dvě zásady, bez kterých to nepůjde: správné dýchání a správné držení těla

Zní to jednoduše? Zdání klame. Je totiž potřeba tyto dvě zásady dostat pod kůži. Je proto dobré hlídat si během celého dne náš postoj a trénovat hluboké nádechy do břicha. Jedině tak se nám podaří si tyto zásady zcela zautomatizovat.

Cvičení na balanční podložce – s jakými cviky začít?

Dobrým začátkem budou zdánlivě jednoduché a nenáročné cviky. I takové nám totiž s bosu pod nohama dají pěkně zabrat. Níže uvádíme pár příkladů pro inspiraci.

  • Základní postoj na bosu je ve stoje, a to tak, že palec zadní nohy je v přímce hned za patou přední nohy. Pak podsadíme pánev, zlehka pokrčíme kolena, upažíme a držíme.
  • O něco náročnější cvik je ten, že si jednou nohou stoupneme doprostřed balanční podložky a druhou zvedneme, pokrčíme a ruce upažíme. Obměnou je pak přednožená noha před sebe nebo unožená noha do strany. Nezapomínáme nohy pravidelně střídat.
  • Další ze základních cviků je v leže – lehneme si bokem na balanční podložku a opřeme se o předloktí. Při nádechu zvedneme nohy i horní paži do vzduchu a snažíme se udržet rovnováhu.

Balanční pomůcky vypadají nevinně, ale věřte, že nejednou budou mít na svědomí naše unavené svaly. A to je to, co chceme, no ne? Velký výběr balančních podložek značky Lifefit najdete na stránkách jejich výrobce – Rulyt.cz.