Někdo vsází při boji s chřipkou na očkování, jiný na bylinky. Každý jsme jiný a jiná jsou i naše těla a úroveň jejich odolnosti. Pokud chcete na podzim posílit svou imunitu proti chřipce, můžete udělat několik věcí. Poradíme vám, jak se v boji proti chřipce zocelit anebo ještě lépe, jak jí rovnou předejít.

Zdravě se stravujte

Začněte se zdravou stravou, která zahrnuje dostatek ovoce a zeleniny. Tyto potraviny jsou bohaté na vitaminy a minerály, které pomáhají podporovat imunitní systém. Strava s příliš vysokým obsahem cukru může imunitní systém oslabit, proto se snažte omezit sladké pochutiny a nápoje. Doplnit do jídelníčku můžete také některé superpotraviny. Začít můžete třeba s guaranou nebo macou, které jsou plné látek s blahodárným vlivem na lidský organismus.

Pravidelně cvičte

Výzkumy ukazují, že pravidelné cvičení může pomoci posílit imunitní systém. Cvičení napomáhá cirkulaci buněk, které bojují proti infekci v celém těle, snižuje také stres, který může oslabit imunitní systém. Snažte se proto každý den alespoň 30 minut cvičit.

Dopřejte si dostatek spánku

Spánek je důležitý pro silný imunitní systém. Když jste unavení, vaše tělo se nedokáže bránit infekcím tak dobře, jako když jste odpočatí. Snažte se spát alespoň osm hodin denně a před usnutím nevykonávejte žádné náročné práce.

Pravidelně si myjte ruce a nedotýkejte se obličeje

Pravidelné mytí rukou je jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit šíření bakterií a virů a chránit se před infekcí. Ruce byste si měli mýt vodou a mýdlem po dobu alespoň 20 sekund. Důležité je také nedotýkat se obličeje, protože tak můžete přenést choroboplodné zárodky z rukou do nosu nebo úst. Nešvarem spojeným s dotýkáním se obličeje trpí spíše ženy. Je dobré se v tomto ohledu ale více kontrolovat.

Dopřejte si chvíle pohody

Alespoň pár minut denně pro sebe by si měl dopřát každý, i ten nejvíce zaneprázdněný člověk. Relaxační techniky, jako je jóga, meditace nebo dechová cvičení, mohou pomoci snížit stres a posílit imunitní systém. Chvíle oddechu si můžete vychutnat také s dobrou knížkou. Místo náročných historických románů vsaďte klidně na knihu o tom, jak pěstovat bylinky. Uvidíte, že vás dostane do dobré nálady mnohem rychleji.