Matcha Tea
Matcha Tea

Matcha bychom mohli přeložit jako „práškový čaj“. Je druhem zeleného čaje, ale od ostatních zelených čajů se liší právě tím, že pijete přímo jeho listy. U ostatních zelených čajů se listy čaje dostanou do horké vody, ale pak je vytáhnete.

Matcha Tea
Matcha Tea

Zdravotní přínosy

Protože Matcha Tea je ve formě prášku a protože ho vypijeme všechen (veškeré listy), je větším zdrojem živin než klasický zelený čaj. Například je bohatý na antioxidanty, které působí jako prevence onemocnění srdce a rakoviny, regulují hladinu cukru v krvi, snižují krevní tlak a působí jako anti-aging.

Obsahuje kofein

Matcha Tea obsahuje třikrát více kofeinu než ostatní zelené čaje – což je asi srovnatelné s množstvím kofeinu v kávě. Mimo to obsahuje Matcha Tea také látku zvanou l-theanin, která vyvolává relaxaci bez únavy či ospalosti. Přesto je lepší dát si šálek tohoto čaje alespoň šest hodiny před spaním.

Meditace

Příprava čaje je v Japonsku slavnostní obřad. Pití čaje je pak meditací, u které se Japonci nenechají rušit. A meditace se čím dál tím více rozšiřuje i do evropských zemí. A právě díky svým zklidňujícím účinkům je Matcha Tea tím nejlepším čajem k meditaci. Mezi výhody meditace patří například to, že snižují kortizol (což je stresový hormon, který také řídí chuť k jídlu), působí protizánětlivě (předčasné stárnutí či nemoci), nižší krevní tlak, vyšší sebevědomí.

Slazený Matcha Tea

Přirozená chuť Matcha Tea je silná. Někdo ji popisuje jako chuť podobnou špenátu. Proto je pro někoho lepší, když si čaj osladí. Na trhu jsou dokonce k dostání již slazené Matcha Tea, ale těmito přidanými látkami se snižuje kvalita Matcha Tea. Proto je vhodné si čaj osladit až doma a nekupovat nějaké směsi, které mají Matcha Tea pouze v názvu.

Obsažené olovo

I ekologicky pěstované zelené čaje obsahují olovo. Devadesát procent olova je obsaženo v listu – a v normálním zeleném čaji ho vyjmeme. Avšak u Matcha Tea pijeme i listy – obsah olova je až 30 krát větší než u ostatních zelených čajů. Proto je vhodné pít pouze jeden šálek Matcha Tea denně a nepodávat ho dětem.