Běh
Běh

Chůze je nejoblíbenější cvičební aktivitou ve Spojených Státech – a některá studia prokázala, že s sebou přináší stejné zdravotní výhody jako běh – lepší zdraví kardiovaskulárního systému, snížené riziko vysokého tlaku, cholesterolu a diabetes. Ale dá vám chůze vše, co potřebujete? Je potřeba se ujistit, zda chůze pro vás není příliš jednoduchá, pokud s ní počítáte jako s denním cvičením. Zde je několik znaků, podle kterých poznáte, že vaše cvičení není příliš jednoduché.

Běh
Běh
  1. Nezapotíte se

Pokud zjistíte, že není třeba, abyste měnili triko, ve kterém cvičíte, protože jste se nezapotili, pokud si po cvičení nemusíte omýt obličej, nebo z něj stírat pot, nedosáhli jste 75-80 % maximálního srdečního tepu – což je hladina, ideální pro aerobní cvičení. No a v této zóně byste měli strávit 10-15 minut v průběhu třicetiminutového cvičení. Pokud tedy této zóny nedosahujete, je třeba zvýšit cvičební zátěž.

  1. Příliš si povídáte s vaším partnerem na cvičení

Vaše každodenní cvičení může být i příležitost, jak se setkat s přáteli. Pokud se ale chcete setkat kvůli cvičení, neměli byste si stíhat toho říct příliš mnoho. Můžete si tedy zavést přestávky – například intervaly 10 minut běhu a 3 minuty chůze, v průběhu kterých si stihnete povědět vše potřebné.

  1. Nevidíte žádné rozdíly

Žádný úbytek váhy. To vás může odradit od dalších pokusů na cvičení. Avšak místo toho by to pro vás mělo být znamení, že je potřeba pozměnit cvičební rutinu, ne s ní přestat. Vhodným řešením je také rozdělit jedno hodinové cvičení do dvou půlhodinových – například ráno a večer. Tímto docílíte většího spalování kalorií.

  1. Nejste po cvičení unavení, ani vás nebolí svaly

Po cvičení byste vždy měli cítit určitou míru únavy. Pokud ne, je to známka toho, že cvičení je málo účinné a nezhubnete díky němu. Řešením je samozřejmě zvýšit zátěž – pokud běháte, vyberte si jiný, více členitý terén – kde budete běhat do kopce.