Fitness kickbox
Fitness kickbox

Ať už chcete zpevnit své tělo, sebedůvěru, koordinaci nebo hledáte jen nějaké fitness cvičení, je kickbox pro vás to pravé. Kickbox se zaměřuje na všechny partie – kombinuje prvky kickboxu a tance, bojové umění a boj jeden na jednoho. Důležité je správně zvolit kurz kickboxu.

Kickbox je vlastně cvičením pro všechny. Původně pochází tento sport z jihovýchodní Asie. Kickbox je známý v Kambodži pod názvem Pradal Serey, v Barmě pod názvem Lethwei, Filipínci ho nazývají  Yaw Yan.  Jsou to všechno sporty, které se trochu liší, ale mají společné to, že v průběhu boje můžete používat kolena i lokty. Ve Spojených státech se kickbox ještě trochu liší tím, že je to směs boxu a karate, přísně zakazuje útok něčím jiným než rukou či nohou. Útok na slabiny oponenta je taktéž zakázán.

Fitness kickbox
Fitness kickbox

Stanovte si osobní cíl

Pokud si myslíte, že jste na tuto výzvu připraveni, můžete se do toho pustit. Stanovení osobního cíle je první věcí, kterou byste si měli ujasnit. Před zahájením nového cvičebního režimu je důležité správně odhadnout své schopnosti. O co vám tedy jde? Chcete si vylepšit zdraví svého srdce nebo celkovou kondici? Chcete se naučit sebeobraně v reálném světě, nebo se zajímáte spíše o taneční kickbox? Každý kurz se tímto liší, proto si nejprve odpovězte, jaký tip kurzu je vhodný pro vaše potřeby.

Najděte si správný kurz – a instruktora

Když už víte, co chcete, je potřeba najít ten správný kurz. Je vhodné mluvit s instruktory kurzů, kteří vám přesně popíšou, jak kurz probíhá, nebo si přečtěte recenze. Některé kurzy umožňují také to, že se přijdete podívat na jednu lekci kurzu, abyste měli představu o tom, jak to probíhá ještě před zápisem do kurzu. Samotní instruktoři by měli vlastnit certifikát opravňující je k výuce kurzu. Z menší části jsou instruktory lidé, kteří dříve bývali profesionálními bojovníky.

Upřímně si ujasněte, co vše dokážete zvládnout

Pokud máte obavy o svou úroveň fyzičky, je dobré poradit se s lékařem před zahájením nového sportu, zejména pak, pokud trpíte některou chronickou chorobou (astma, diabetes, obezita) či kardiovaskulárním onemocněním. Kickbox může být náročnější než ostatní známé cvičební programy.

Co budete potřebovat

Před nástupem do vybraného kurzu se také ujistěte o tom, zda budete muset kupovat speciální zařízení pro kickbox. I když je to velmi nepravděpodobné, některé kurzy vyžadují, aby si účastníci koupili různé pomůcky – jako jsou kotníkové podpěry, boxerské rukavice či pokrývku hlavy (nějaký druh helmy).

Oděv, který budete mít na lekci na sobě, by neměl být ani příliš volný, ani příliš upnutý. Prostě se jen vyhnout extrémům – vytahané mikině, nebo legínám, ve kterých se pohnete jen ztěží.

Láhev s vodou a ručník vám jistě přijdou vhod.

Co jíst před lekcí?

Pokud jdete na večerní lekci, nevyhnete se tomu, že v ten den budete muset sníst oběd. Instruktoři doporučují na oběd jídlo s dostatkem sacharidů, které se tráví pomalu (jako jsou fazole, hnědá rýže či sladké brambory). Těsně před tréninkem (asi 30 minut před tréninkem) pak také sacharidy, které se spalují rychle (ovoce, džus). Sacharidy jsou dobrým zdrojem energie – doporučené množství sacharidů je jeden gram sacharidů na dva kilogramy váhy. Oproti tomu bílkoviny jsou spíše pro klidnější denní režim. Důležitý je samozřejmě taktéž dostatečný pitný režim před tréninkem.

Začněte s klidem

Na kurzu můžete být překvapeni tím, že po vás instruktor může chtít jen sedět a meditovat (doma, na kurzu na to není čas). Meditace je hrozně důležitá pro soustředění. Meditace a bojová umění se vzájemně doplňují, známým příkladem mohou být buddhističtí mniši, kteří se kromě meditace věnují také kickboxu, nebo třeba šaolinští mniši, kteří meditaci doplňují kung-fu.

Shrnutí

Je důležité si uvědomit, že ať už navštěvujete kickbox zaměřený na fitness cvičení nebo kontaktní kickbox, účastníci tréninku nejsou vašimi protivníky. Vy i oni se učíte nové dovednosti, chcete se dostat do formy a hlavně – bavit se. Zatímco kontaktní forma kickboxu může být skličující, pamatujte na to, že nemusíte dělat něco, co je vám nepříjemné – na zlepšení budete mít dostatek času.