Zatoužíte-li po dokonalé postavě, měli byste si začít připravovat každý den zdravé snídaně. Samozřejmě je potřeba upravit celý váš jídelníček, ale věřte, že začít malými krůčky je často mnohem lepší, než do toho skočit po hlavě. Pomalu si zvyknete na nový režim a pak pro vás bude snadnější pokračovat dále. Pokud se chcete dozvědět, jaké učinit první kroky pro získání vysněné postavy a pevného zdraví, pak pokračujte ve čtení!

Zdravá snídaně pro každý den

Ať už chcete zhubnout, přibrat nebo si udržet váhu, pro dodržování pravidelného stravování je nejlepší příprava pokrmů do krabiček. Mnoho lidí se ráno odbude pouze černou kávou a snídani neřeší. To je ale obrovská chyba, neboť po noci, kdy tělo a mozek odpočívalo, je potřeba nastartovat metabolismus. Káva vás sice možná na chvíli probere, ale po nějaké době povzbuzující efekt vyprchá. Nehledě na to, že pití černé kávy na lačno může vést k žaludečním vředům, refluxu a dalším zažívacím potížím. Raději si po ránu dopřejte sklenici čisté vody, a pokud nestíháte, připravte si večer předem snídani do krabičky nebo si vezměte něco alespoň na cestu do ruky.

Ideální rozvržení makroživin

Každý pokrm by měl obsahovat takový poměr makroživin, aby výsledný denní příjem odpovídal číslům, která jsou ideální pro váš režim. Jiný kalorický příjem budete mít v případě, že chcete nějaká kila shodit, jiný zase, když chcete přibrat. Dobré každopádně je, držet se poučky, že v každém denním pokrmu, který si připravíte, nesmí chybět bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky. Zapomínat byste ale neměli ani na mikroživiny, kterými jsou vitamíny a minerály. Krátce řečeno, zdravá snídaně se musí takzvaně ušít na míru.

Množství jednotlivých makroživin přijatých během dne je omezeno konkrétní gramáží. Například při hubnutí byste měli denně zkonzumovat kolem 0,5 g tuku a 0,8 g bílkovin na jeden kilogram vaší tělesné hmotnosti. To znamená, vážíte-li 70 kg, bude váš denní příjem tuků 35 g a bílkovin 56 g. Toto je však pouze orientační výpočet, vždy záleží také na dalších faktorech, jako je váš věk, výška, zdravotní stav a hlavně fyzický výdej energie. Podrobný jídelníček si můžete nechat sestavit specializovaným výživovým poradcem.

Zdravé náhražky cukru

Pokud nemůžete odolat sladkým snídaním, rozhodně nemá smysl se jich vzdávat. Existuje spousta zdravých variant, které jsou chutné a nepřiberete po nich ani kilo navíc. Jediné, co je potřeba se naučit, je používání alternativních sladidel místo bílého cukru. Ten je totiž největším zabijákem nejen pěkné postavy ale také zdravého prostředí v těle. Rafinovaný cukr má za vinu mnoho zdravotních problémů. Tím nejčastějším je diabetes, kterým trpí skoro milion lidí v České republice.

Med konzumujte s rozumem

Nejznámější zdravou alternativou bílého cukru je med. Zde ale pozor. Tento včelí produkt totiž také obsahuje velké množství cukru, a to celých 82 g na 100 g medu. Jeho benefitem je však to, že obsahuje melasu, která je zdrojem vitamínů skupiny B a mnoha minerálů, jako jsou vápník, železo, fosfor, hořčík a další. Med se proto doporučuje konzumovat, ale pouze v menším množství. Nebojte se jím osladit kávu nebo čaj, a určitě uděláte dobře, když jím nahradíte cukr v pečených moučnících. Jen je potřeba to nepřehánět. Je-li v receptu napsáno, že máte přidat 100 g cukru, dejte místo něj raději 50 g medu.

Zázračná stévie

Už jste určitě někdy slyšeli o bylince jménem stévie. Tato rostlina je známá pro svou sladkou chuť a říká se že lžička prášku ze stévie sladí až čtyřikrát více, než bílý cukr. Takže na přípravu sladkých pokrmů vám bude stačit opravdu malé množství. Její největší výhodou oproti jiným přírodním sladidlům je fakt, že má téměř nulovou kalorickou hodnotu. Kromě toho působí jako prevence zubního kazu a podporuje činnost slinivky břišní, která je zodpovědná za tvorbu inzulinu.

Tak to by bylo vše k problematice zdravých snídaní. Pokud jste došli až sem, máte praktický základ pro to, abyste se začali stravovat zdravě. Problematika výživy je samozřejmě daleko komplexnější, ale informace, které jste se dozvěděli v tomto článku, jsou dobrým startem do začátku. První krok, který vás čeká, je zbavit se bílého cukru v kuchyni a nahradit jej zdravější alternativou.

A jaké snídaně si připravujete nejraději vy? Dodržujete zásady zdravého životního stylu a podařilo se vám vysadit cukr ze svého jídelníčku? Pokud máte nějaký tip na to, jak překonat počáteční chutě, určitě se s námi o něj podělte v komentářích!