Jóga
Jóga

Pokud už jste se někdy zajímali o jógu, asi už jste narazili na její různé druhy. Který druh se ale hodí právě pro vás? V tomto článku si rozebereme několik druhů jógy a pomůžeme vám s výběrem té pravé jógy pro vás.

Jóga
Jóga

Hatha

Hatha je ideální pro začátečníky, kteří ještě s jógou neměli co dočinění. Tento druh jógy kombinuje pózy (ásany) s dechovými technikami (pránájáma). Cílem základní třídy hatha je vyvinout flexibilitu a rovnováhu a naučit se správně dýchat při každém pohybu. Je to tedy relaxační a regenerační druh jógy. V některých studiích se uvádí, že devadesátiminutová lekce této jógy výrazně snižuje hladinu stresu u žen.

Jak lekce probíhá? Účastníci nejprve říkájí slabiku óm, poté se přesunují do série póz a končí na podlaze v poloze na zádech, které se říká savasana (takto leží 5 až 15 minut).

Vinyasa

Tento druh jógy je určen pro ty, kdo se snaží zhubnout. Tato jóga je poměrně rychlá, známější je pod názvem power jóga. Nejznámější pozice této jógy je Pozdrav slunce. V této józe se používají pozice vsedě i ve stoje, které vyvíjejí sílu, pružnost a rovnováhu. K náročnějším pozicím této jógy patří ty pozice, u kterých jsou nohy zvednuté nad hlavou (těchto pozicí se ale nemusíte bát, určitě nebudete nuceni je dělat hned na první lekci, postupně se k nim propracujete). A co je velkou výhodou tohoto druhu jógy – Vinyasa spaluje až sedm kalorií za minutu.

Iyengar

Iyengar se hodí pro osoby trpícími bolestmi zad nebo krku. Tato jóga klade důraz na posílení svalů a podporu kloubů. Často se používají nejrůznější druhy popruhů, které pomáhají dostat se do určitých póz.

Bikram

Bikram je druhem jógy, který zvyšuje flexibilitu. Známá je také pod názvem „hot jóga“, protože ateliéry, kde se cvičí, jsou vytopeny na neuvěřitelných 105 °C při vlhkosti 40 %. Důvodem je to, že teplo uvolňuje svaly a zvyšuje vaši schopnost flexibility. Každá devadesátiminutová lekce zahrnuje dvě sady 26 póz. Účastníci by neměli jíst minimálně dvě hodiny před samotnou lekcí. Důležité je vzít si s sebou láhev vody a ručník.

Kundalini

Kundalini už je více spirituální (duchovní) zážitek. Hodí se pro zklidnění mysli a povzbuzení. Padesát procent jedné lekce tvoří samotné cvičení, dvacet procent lekce se věnuje práci s dechem, dvacet procent patří meditaci a zbývajících deset procent relaxaci. Cílem je uvolnit energii, která je podle kundalini uložena v horní části páteře.

Ashtanga

Tento typ jógy se hodí pro ostřílené jogíny. Je to fyzicky náročné cvičení, které se skládá z několika neměnných sekvencí pozic. V devadesátiminutové lekci vystřídáte aspoň 70 různých pozic.