Práce odborných odhadců, kteří stanovují ceny nemovitostí, je drahá. Není divu, že většina lidí se snaží cenu stanovit raději svépomocí. Vyplatí se to? Většinou ne. Majitelé nemovitostí častokrát přestřelí a pak byt nemohou prodat. Jindy si zase řeknou moc málo, a tím se oberou o peníze.

Existuje jen jeden jediný způsob, jak stanovit rozumnou cenu, a to pečlivě studovat podobné nabídky.

Prohledávat inzeráty a hledat podobné nemovitosti je časově náročné

V dnešní době se to udělat dá. Internet je plný nabídek nemovitostí, portálů s inzeráty na bydlení je poměrně dost. Většina z nich umožňuje také filtrovat nabídky dle kritérií. Můžete si tedy zadat parametry vašeho bytu, hledat postejnavé a sledovat, kolik stojí. Podle jednoho či dvou bytů však cenu nestanovíte. Potřebujete jich ideálně 10, 20.

Prostudovat tolik inzerátů a najít nemovitosti, jež se podobají, zabere dost času. Nechtěli byste tuto práci nechat raději na jiných? Nikoliv na lidech, ale na počítačových algoritmech.

SonarHome analyzuje byty za vás

Přesně tohle si řekli tvůrci online nástroje na https://sonarhome.cz. Nástroj si od vás vyžádá informace o adrese, ploše bytu, patru, roku výstavby, počtu pater v budově a typu bydlení. Všechno tohle zadáte do formuláře, odešlete ho a necháte pracovat algoritmus. Během několika minut se dozvíte, jaká cena je za danou nemovitost odpovídající.

A co se děje na pozadí? Nástroj prochází a analyzuje stovky tisíc nabídek s předběžnými cenami. Za pár sekund najde ty, které odpovídají vámi zadané nemovitosti, a vybere jich 10, 20 či 30. Z těchto několika desítek potom určí výslednou cenu.

Toto online nacenění bytu zdarma je samozřejmě orientační. Nebere v úvahu, v jakém stavu je vybavení bytu, navíc záleží na tom, zda v podobné lokalitě existují srovnatelné byty. Jde však o parádní odrazový můstek, na němž můžete dále stavět.