Šťáva z citrónu
Šťáva z citrónu

Master Cleanse je název pro jakýsi půst zaměřený na detoxikaci organismu. Tento půst neumožňuje žádnou potravinu, místo toho pijete jen čaj a limonádu, kterou si vyrobíte z javorového sirupu, citronové šťávy a kajenského pepře. Kromě detoxikace těla má tato dieta také odstranit přebytečný tuk. Avšak vědecký důkaz pro toto tvrzení neexistuje. Spíše se spekuluje o tom, že člověk dosáhne dočasného zhubnutí (po ukončení půstu to, co shodil, zase nabere).

Krátkodobé vedlejší tohoto půstu spočívají ve zvýšené únavě, nevolnostech, závrati a dehydratace. Dlouhodobé vedlejší účinky pak zahrnutí ztrátu svalové hmoty a zvýšené riziko srdečního infarktu.

Šťáva z citrónu
Šťáva z citrónu

Původ

Půst Master Cleanse vymyslel Stanley Burroughs roku 1940 a oživil ji roku 1976 ve svých knihách o očistě organismu. Ve své knize pan Burroughs slibuje celoživotní osvobození od nemoci.

Kritika

Nutriční odborníci tento typ diety odsuzují zejména pro nedostatek bílkovin, vitamínů a minerálů. V důsledku těchto nedostatků (a také s výrazně sníženým množstvím přijatých kalorií) se mohou objevit bolesti hlavy a různé další příznaky v krátkodobém horizontu, stejně tak jako mnohem škodlivější příznaky v dlouhodobém horizontu. Takto složená stravy může vést k dehydrataci a k poruše funkce střev.

Master Cleanse – recept

Nejprve je třeba vymačkat čerstvou citronovou šťávu. Na jednu sklenici nápoje budete potřebovat 2 lžíce. Poté smíchejte javorový sirup (také 2 lžíce) a kajenský pepř (špetka nebo podle chuti) ve 250 ml vody. Vše se smíchá. Pijte minimálně 6-12 sklenic v průběhu celého dne, když dostanete hlad. Večer je vhodné vypít projímavý bylinkový čaj (bez cukru samozřejmě). Ráno se doporučuje slaná voda. Takto postupujeme po dobu deseti dnů.

Kolik můžete s Master Cleanse zhubnout?

Výsledky se liší v závislosti na vaší váze před očistou a také závisí na tom, kolik limonády v rámci Master Cleanse vypijete. Avšak není moudré pít méně než šest sklenic denně. Pijete vždy, když máte hlad, nebo když máte pocit nedostatku energie. Optimální množství je 12 sklenic denně.

Jak dlouho držet tuto dietu?

Někteří lidé tvrdí, že tuto dietu drželi až 372 dní. Většina lidí se však přiklání k rychlejší 10 denní očistě. Tato doba je pro tuto dietu nejvhodnější.