Máte chuť na příjemnou podzimní turistiku s velkolepými výhledy, při které ale nevypustíte duši? V tom případě se vyberte na výlet do jedněch z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších údolí Slovenska. Prosieckou a Kvačianskou dolinu si zamilují malí i velcí návštěvníci.

Ještě dříve, než se tam vydáte, si nezapomeňte zarezervovat ubytování. Liptov patří mezi vysoce navštěvované regiony a hledat místo na přespání na poslední chvíli by se vám nemuselo vyplatit. Nejlépe uděláte, když se ubytujete přímo v obci Kvačany, ze které se pak bez zbytečných přesunů autem můžete vydat například do Prosiek. Čeká vás zde okruh nádhernou přírodou – po návštěvě známých Oblazov skončíte opět v Kvačanech.

Šest hodin na naučné stezce

Prosiecka a Kvačianska dolina tvoří od roku 1992 naučný chodník. Pokud ho chcete projít celý, což určitě doporučujeme, připravte se na túru trvající přibližně šest hodin.

V Kvačanech pod vrchem Hrádková se vydejte chodníkem po žluté značce až do Prosieku. V Prosiecké dolině se můžete těšit na množství dechberoucích skalních útvarů. Kromě příjemné turistiky si užijete i dobrodružství na žebřících.

Chodník vede korytem potoka, který hned na začátku doliny mizí v podzemí a vyvěrá opět na jeho konci. Během trasy můžete na chvilku odbočit, abyste viděli 20 metrů vysoký vodopád Červené piesky.

Připravte se na to, že ve skalních roklinách budete muset zdolat lana a žebříky. Není třeba se bát, mají pevnou konstrukci a jsou bezpečné. Zvládají je starší turisté i děti. Stačí se jen pevně držet. Ve skalách můžete vidět také zabudované železniční kolejnice, které jsou pozůstatkem staré vozové cesty.

Dále pak pokračuje mnohem jednodušší terén přes obec Veľké Borové a dolinu Borovianka až do Oblazů. Ty jsou známé díky dvěma původním vodním mlýnům, které dnes spravují dobrovolníci. Odtud je to pak už jen 90 minut na místo, odkud jste vyšli.