Zelený čaj
Zelený čaj

Uvádí se, že zelený čaj je nejzdravější nápoj na světě (když nepočítáme samotnou čistou vodu). Důvodem je to, že zelený čaj obsahuje spoustu antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Mnohé studie taktéž dokázaly, že zelený čaj může zvýšit rychlost spalování tuků a tím pomáhá v hubnutí. Ještě je třeba upozornit, že tyto účinky platí jak pro samotné pití zeleného čaje, tak pro doplňky stravy ze zeleného čaje (nebo potraviny s extrakty ze zeleného čaje). Důležité je taktéž vybrat kvalitní zelený čaj.

Zelený čaj
Zelený čaj

Kofein a antioxidanty

Zelený čaj je více než jen horká, ochucená voda. Nejznámější ze zdraví prospěšných látek je kofein. Šálek zeleného čaje (24-40 mg) obsahuje o dost méně kofeinu než káva (100-200 mg), je ale i tak účinný.  Bylo prokázáno, že kofein podporuje spalování tuků a zlepšuje fyzickou výkonnost.

Zelený čaj obsahuje také rozsáhlou škálu antioxidantů, mezi nimiž jmenujme například antioxidanty zvané katechiny. Nejdůležitější z katechinů je EGCG, což je látka, která pomáhá urychlit metabolismus.

Zelený čaj pomáhá uvolnit tuk z tukových buněk

Aby mohlo docházet k tomu, že se tuk uvolní z buňky, musí se tento tuk přesunout do krevního řečiště, kde je dále spotřebováván jako energiepotřebná pro buňky i svaly. No a právě některé látky obsažené v zeleném čaji pomáhají zvýšit činnost hormonů potřebných při spalování tuků. Zásluhu na tom má zejména antioxidant EGCG, který zaktivuje hormon nervového systému, ten dá signál do tukových buněk a ty začnou odbourávat tuk rychleji.

Zelený čaj pomáhá spalovat tuky zejména v průběhu cvičení

Jedna studie prokázala, že muži, kteří v průběhu cvičení dostávali zelený čaj (ve formě doplňku stravy) spálili o 17 % tuku víc než ti, kteří zelený čaj nedostali.

Další studie prokázala, že zelený čaj, který lidé užívali po dobu osmi týdnů, vedl ke zvýšenému spalování tuků, a to jak při fyzické námaze, tak i v klidovém režimu. Efekt spalování tuku se ale zvyšuje v průběhu cvičení či při zvýšené fyzické námaze.

Zelený čaj zvyšuje rychlost metabolismu a tím zvětšuje počet spálených kalorií

Lidské tělo neustále spaluje kalorie – dokonce když člověk spí či sedí. Buňky i v tuto chvíli vykonávají řadu funkcí, při níž spotřebovávají energii. Spotřeba energie se zvyšuje s pitím čaje až o 3-4 %. To znamená, že člověk, který spálí 2000 kalorií denně, pomůže zelený čaj spálit dalších 60-80 kalorií za den.

Méně přijatých kalorií díky zelenému čaji?

Jeden ze způsobů, jak může zelený čaj pomoci při hubnutí je ten, že sníží chuť k jídlu, čímž bude počet přijatých kalorií menší. Avšak co se týče této teze, není bohužel prokázaná.

Zelený čaj vám může pomoci odstranit tuk, a to zejména škodlivý tuk v orgánech

Zelený čaj nemá až tak vliv na tuk, který na svém těle vidíme, to znamená na podkožní tuk. Je však účinný pro úbytek viscerálního tuku, což je tuk, který se nachází v orgánech a je velice nezdravý. Tento tuk je původcem různých nemocí – zejména cukrovka či kardiovaskulární choroby.