Angličané označují oběti moderní technologie zkratkou VOMIT (ze slov victims of modern imaging technology), což v překladu znamená zvracet. Nikdo nechce být ničí obětí, tak proč se sami zotročujeme moderními technologiemi?

Nikdo nemůže zpochybnit fakt, že technologie náš každodenní život zjednodušily. Neumíme si představit život bez chytrých telefonů, počítačů a nejrůznějších aplikací, které nám řeknou, co máme jíst, kdy máme jíst, do jaké restaurace máme jíst, kdy jít spát a kdy cvičit…

Problém nastává v případě, kdy už se bez těchto „vymožeností“ prostě neobejdete. Jeden den si zapomenete mobilní telefon doma a najednou jste ztraceni. Neumíte se rozhodnout, do které restaurace jít, nevíte ani, jak najdete správnou cestu pomocí městské hromadné dopravy. A nikomu se nedovoláte, protože veškeré kontakty máte v telefonu.

To, že jste obětí moderních technologií, poznáte také podle toho, že už se neumíte bavit se skutečnými lidmi, mluvíte pouze „virtuálně“.

Jak se takové závislosti na moderních technologií zbavit? Zkuste být pár hodin offline. Neberte telefony, ani si neprocházejte internet, nepoužívejte žádné aplikace. Zkuste si jen tak vyrazit do města a bez použití moderních technologií si naplánujte program. Inspirovat vás mohou plakáty, zajít můžete do kina – aniž byste si předem vyhledali program, nebo navštívit restauraci, aniž byste si přečetli recenze na ni.

Dobré také je vytvořit si doma místo bez internetu. Například u kuchyňského stolu. Tam se budete scházet s rodinou a komunikovat u večeře spolu, místo toho, aby si každý vyhledával něco na svém telefonu. Získáte tak nové zážitky – pravda, některé mohou být dobré, jiné zase ne. Ale o to přece jde! Zkoušet život na vlastní kůži bez technologií. Pokud se bojíte, že neodoláte pokušení a prostě budete muset sáhnout po svém telefonu, zkuste to jinak. Vyjeďte si s přáteli nebo partnerem na chatu bez internetu a domluvte se, že veškerá technologie zůstane doma.